Je důležité informovat o problematice, se kterou se potýká mnoho zařízení na pomoc kočkám, a to je problém nekontrolovaného množení. Pojďme si udělat chvilku času a přečíst si, jak to vidí lidé, kteří aktivně pomáhají bezprizorním kočkám. Jak to vidí lidé, které můžete potkat za jménem útulku či azylu. “Obyčejní“ lidé jako jste vy sami. Pojďme se přesvědčit o tom, že i jednotlivec dokáže mnohé ovlivnit a že každý z nás je součástí celku.

ARGUMENTACE PROČ NEKASTROVAT

1. ARGUMENT

O koťata se postaráme, máme je jen jednou. Bydlíme na vesnici a tady je to normální, funguje to tak už stovky let. Každá kočka má právo být matkou! Koťatům najdu dobré domovy, nechci na nich vydělat a tak je daruji do dobrých rukou. Kastrace? Kdyby každý kastroval, tak kočky vyhynou!

V první řadě je potřeba se postarat o svou kočku. Vystavujete ji možnosti nakažení neléčitelnými chorobami FeLV a FIV (mimo jiné). Pokud chodí kočka ven, může se nakazit venku, pokud má styk s netestovaným jedincem, může se nakazit od něj a naopak. FIV a FeLV jsou nemoci, které nepoznáte okem ani vy a ani váš veterinární lékař. Na tyto nemoci stále NEEXISTUJE lék a určitě nikdo nechce, aby jeho kočka zbytečně zemřela. Jsou to nemoci, které se v tichosti šíří na další a další kočky, kterým připravují stejný osud – SMRT.

Je důležité si uvědomit, že žijeme v 21. století. Každým dnem vznikají nové poznatky, objevy a informace. Je samozřejmé, že sami se aktuálnímu dění přizpůsobujeme, tak proč nepřizpůsobit zacházení s kočkami? Na vesnici mnohdy bylo a stále je normální topení, házení koťat do ohně, slepicím, vzít je lopatou nebo s nimi hodit o zem. Nejspíše s takovým jednáním nesouhlasíte, že? Je třeba si uvědomit, proč tedy přivádět na svět další koťata, jejichž potomci takto můžou skončit. Pravdou je, že to, že jste něco takového neprovedli vy, neznamená, že nejste vinni. Mohou to být totiž potomci od vaší kočky…

Rodí člověk 2x do roka? Má pokaždé kolem 5 potomků? Může mít člověk snad v půl roce potomky, když je sám ještě dítě? Žijí s vámi vaše děti snad ani ne rok a pak jdou do světa? NE … Tak jak je možné srovnávat kočky k lidem? Kočka je zvíře, nejedná citově, nezamiluje se do kocoura, jedná jen a pouze pudově. Kočičí styk není nic příjemného a pro kočku je velmi bolestivý. Kocour se do ní zakousne, může ji poškrábat a přenést již zmíněné nemoci.

Říkáte, že vašim kočkám najdete dobré domovy? Pro teď, ale víte jak skončí za pár let? A co jejich koťata? Ohlídáte, aby všichni potomci od vaší kočky podstoupili v nových domovech kastraci? Aby měli do konce života zajištěnou veterinární péči? Ne … Máte pocit, že tím, že předáte kočku jinam, za ni již nejste odpovědní, protože skončila v “dobrých rukách?“ Přesně takovéto kočky totiž plní útulky. Přesně takováto koťata umírají na ulici.

Tohle jsou přesně ty kočky, o které se staráme my. Odchytáváme, kastrujeme, léčíme, socializujeme, hledáme jim domovy na míru. Tohle jsou kočky, které nám umírají v rukách. VAŠE KOŤATA A JEJICH KOŤATA. Všechny útulky a depozita praskají celoročně ve švech a nestačí kapacity na ty, kteří pomoc potřebují a čekají na ni na ulici. Jak můžeme mluvit o vyhynutí, když se nedá pomoci těm, co již na světě jsou? Až budou prázdné útulky a dočasné péče, pak je na řadě taková debata, ale to se nikdy nestane, protože rok od roku je situace kolem koček horší…

– dvě z koček na obrázku jsou mrtvé. Pomoc přišla příliš pozdě. Jeden je FeLV pozitivní a stále s nemocí bojuje. Poznáte kteří? Dobře se na fotku zadívejte, možná najdete potomka nějakého z vašich koťat, jen to nevíte.

2. ARGUMENT

Kastrace je proti přírodě. Já chovám pro radost nebo jen jednou, to ti s PP na tom vydělávají! Kočka nemocná není, přece bych to poznala. Dřív to takhle fungovalo, tak jaké nemoci, v čem je problém? Kočka se mi vždycky z venku vrátí, přece trefí domů.

Zajisté navštěvujete lékaře a někdy jste brali léky. Máte nějaká očkování proti nemocem, využili jste antikoncepci či kondom. Když je vám zle, vyhledáte odbornou pomoc. Gratuluji, toto a mnoho dalšího je proti přírodě. Proč upírat kočce to, co sami využíváte? Kdyby člověk nevyhubil přirozené predátory, kdyby nezastavoval přírodu, kdyby nežil v konzumní a anonymní společnosti, nevyužíval auta… Kde je ta hranice, kterou jste určili pro to, že kastrace je proti přírodě, ale to, co využíváte vy, nikoli?

Jedná-li se o řádný chov, všichni jedinci jsou testováni, očkováni a kompletně veterinárně ošetřeni – a to nejen na již zmíněné nemoci, ale i na ty, které trápí dané plemeno. Do chovu se investují nemalé peníze. Vždy, když se odchov dostane i po x letech do nouze, se chovatelé postarají, aby jejich odchovanec neskončil na ulici a velmi tomu pomáhá i čipování. Chovatelé mají dokumentaci o předcích, jejich nemocech po několik generací zpět. Z toho, co do chovu vloží, se jim minimum vrátí a předevšim toto všechno si člověk může vyhledat a ověřit. Víte, kde jsou všechna koťata od vaší kočky? Nejspíše ne. Vždyť se jim našel dobrý domov a tím to prostě skončilo.

Jsou nemoci, které nevidíte, které v tichosti čekají, až udeří, a pak je pozdě. To, že kočka vypadá zdravě, neznamená, že skutečně je. Dříve se umíralo na infekce, protože nebyl penicilin. Doba jde dopředu a je třeba se jí uzpůsobovat. Útulky jsou plné, depozita a domácí péče také. Kočky žijí na ulicích a umírají, protože není dost pomoci pro ty, co již jsou … Tak proč plodit další? Když se nejedná vyloženě o vaši kočku, je to snad jedno? Je načase se naučit dívat dále, než na práh vlastních dveří, protože svět je tam venku a každé vaše rozhodnutí jej ovlivňuje.

Slyšeli jste už o čipování koček? Že se čipují psi, to je téměř samozřejmost, ale kočky? Proč? Z vlastní zkušenosti můžu říci, že 99 % koček se k nám dostává nečipovaných a dohledání původního majitele je tak velmi komplikované. Mnoho lidí ani netuší, jak postupovat při ztrátě domácího mazlíčka. Že vaše kočička trefí domů? Někdo ji v dobré víře, že se ztratila, může naložit do auta a odvézt pryč. Pokud máte označenou kočku čipem a čip zaregistrovaný, mnohonásobně zvyšujete šanci, že se k vám kočička vrátí. Čipy se zanášejí do registru, kde se dá nahlásit i ztracení a pokud čip někdo načte (veterina, policie i dobré útulky to dělají automaticky), ihned se může majitel kontaktovat. Nespoléhejte se na náhodu, čipujte a registrujte.

– jedna z koček na fotce zemřela, protože pomoc přišla pozdě. Měla veškerou péči … pozdě. Druhá zemřela, protože pomoc přišla opět až když už pomoci nešlo. Protože někdo z jejích rodičů měl FIV, neměla šanci a nedožila se ani 2 měsíců – musela být uspána. Jeden z kocourů na fotce nakazil nepochybně bezpočet koček pohlavním stykem nemocí FeLV. Veškerá koťata od koček, které nakazil, budou umírat velmi bolestivou smrtí, pokud se již mrtvá nenarodí. Pořádně se na fotky zadívejte. Na to, co přímo nebo nepřímo podporujete.

3. PROČ SE LIDI NESTARAJÍ O SEBE? PROČ HRUBĚ RYJÍ, POKUD DÁM FOTKU S KOŤÁTKY?!

Je třeba si uvědomit, že to jsou lidé, jejichž denním chlebem je, že se starají o nemocné a umírající kočky, které ani nemusely trpět. Vstávají každé dvě hodiny, aby nakrmili mimina bez matky. Neustále jezdí na veterinu se zlomeninami, podvýživou, zhnisanými ránami, infekcemi, nemocemi – a do toho chodí do práce a mají rodiny. Těch koček, co vyžadují takovou péči, mají třeba 30. Do toho po nocích odchytávají kočky a dávají je kastrovat. Hledají domovy, inzerují, prověřují zájemce. Kupují kvalitní krmivo, aby se kočkám srovnalo zažívání.

Musí dodržovat karanténu a i tak jim pod rukama přes veškerou péči někdo zemře. Někdo, kvůli komu vstávali každé dvě hodiny. Někdo, pro koho udělali, co mohli, a ještě o něco víc. Když poradí, jsou osočeny, že ryjí, jsou arogantní a ať se starají o sebe. Ale kdy? Když se starají o to, co jiní napáchali, ať už úmyslně nebo neúmyslně. Velmi vděčný koníček, že?

Kde jsou ti odpovědní majitelé těch anonymních koček, kteří jim našli ty skvělé domovy, a po 5 letech ani nevědí, kde jejich zvíře je. Proč nepomáhají ti, kteří koťata mají nebo nechají nekastrovanou kočku běhat venku? Všude je plno a kočky skutečně umírají, zbytečně. JE NAČASE OTEVŘÍT OČI. Není nic jednoduššího než odlehčit vlastnímu svědomí tím, že jsem daroval kočku “do dobrých rukou“. Bez smlouvy, bez čipu a registrace, nekastrovanou. Další anonymní zvíře, které za pár let skončí neznámo kde. Hlavně že jsme udělali dobrý skutek. Takovéto jednání není nic jiného než přidání zvířete do smutného koloběhu bezprizorních koček s tím, že dotyčného nebude tížit svědomí. Vždyť on to přeci neudělal, ne?…

– jedna kočka na fotce byla nalezena za vteřinu 12, málem zemřela. Kdysi jistě inzerována jako Mainská mývalí – a jistě za tučnou cenu. Uhodnete která? Dobře se na ta zvířata podívejte, na jejich bolest, kterou nejspíše podporujete.

Ptám se vás. Kdo se má stydět? Ten, co vyžaduje kastrace a už je místy naprosto zoufalý, protože on má toto doma a snaží se zjednat nápravu toho, co napáchal jiný nebo ten, který ta koťátka má, a lidi, kteří mu gratulují jak jsou strašně roztomilá?