V léčení

Proč jsou zvířátka v léčení?

Občas se k nám dostanou zvířátka v tak špatném stavu, že je nejde ihned zařadit do adopce. O tato zvířátka se staráme do té doby, než se jejich stav zlepší natolik, aby mohla začít hledat nový domov.

Zvířátka v léčení

Snížek

Snížek se k nám dostal poté, co se na nás obrátili s prosbou o pomoc z jiného azylu. Kocourek nechtěl papat, zvracel a měl problémy s vyprazdňováním. Veterinář zjistil, že má Snížek srůsty na střevech, a navrhoval kocourka uspat, ale vzhledem k tomu, že je mu teprve 5 let, jsme se rozhodli mu dát šanci na život. Po ošetření opruzeného zadečku a vyčištění střev došlo na operaci, bez které by neměl šanci na přežití.

Knedlička

Knedličku jsme přijali jako sedmitýdenní kotě, které bojovalo o život. Kočička se narodila atrézií anu, což znamená, že se jí nevytvořil konečník. V jejím tělíčku byl spojený vývod pro pohlaví, čůrání i trávící systém. Tato diagnóza není běžná a jde o poměrně vážný problém. Kotěti, které se mělo původně uspat, jsme se rozhodli pomoct. Nyní již má Knedlička za sebou operaci, při které se jí vytvořil umělý konečník, dostává prášky na podporu střev a v malých dávkách i laktulózu na rozpuštění stolice. Nyní je důležitá rekonvalescence, hlídání krmiva a stolice. Knedlička ještě vyhráno nemá, ale je na té nejlepší cestě, a je šance, že by konečník mohl začít správně fungovat a ona nebyla inkontinentní.

Zrzek

Zrzek se potřeboval akutně dostat na kliniku poté, co náhle přestal chodit. Podle majitelky nemohlo jít o úraz, protože údajně neměl přístup ven, a polemizovalo se o reakci na změnu léků. Vyšetření ukázalo dvě zlomeniny na krčním a hrudním obratli, kvůli jejich umístění se ovšem nedoporučovala operace. Kocour jen ležel, nemohl se ani plazit, sám najíst nebo napít. V takovémto stavu byl přijat na veterinu. Díky hospitalizaci a rehabilitacím se jeho stav zlepšil a pomalu se začal hýbat, ale začal mít neurologické příznaky. Po převezení na kliniku v Nuslích a změně léků se jeho stav zlepšil a nakonec byl propuštěn do domácího léčení s předepsaným cvičením. 

Slamáček

Když Slamáčka našla u cesty kamarádka tety Terky, byl v otřesném stavu – vyhublý, plný hnisu a se zakalenýma očima. Vzali jsme ho na veterinu, kde podstoupil potřebná vyšetření. Ukázalo se, že kocourek je starší, jeho krevní hodnoty jsou špatné, ale nic není na kritické úrovni. Vše, vyjma ledvin napovídalo primárně tomu, že je to výsledek podvýživy a stavu, ve kterém se našel. Jeho stav se po jednom dni na veterině zlepšil, ale moc nechce jíst. Svůj podíl na tom mají i dutiny plné hnisu. Slamáček má bohužel s největší pravděpodobností okulární formu FIPu. Léčba této nemoci stále budí kontroverze a pravděpodobně bude do doby, než bude oficiálně schválená. 

Anželína

 

Anželína je stará kočička, která měla spokojený život do té doby, než její panička odešla do nemocnice s tím, že už se nevrátí. Anželína měla být uspaná, ale nakonec se dostala do našeho azylu, kde stráví zbytek svého života. Má nemocné ledviny, vysoký tlak a nádor na tlamičce. Podle doktorů měla být už půl roku za duhovým mostem, ale zatím se tam nechystá. Užívá si každý den u tety Terezky, která se o ni moc hezky stará.